Modní návrhář Yves Saint Laurent zemřel

14. června 2008 v 12:38 | degli |  FASHION
V neděli večer zemřel jeden z nejvýznamnějších módních návrhářů 20. století Yves Saint Laurent. Bylo mu 71 let. Oznámila to v pondělí agentura AFP. Nástupce Christiana Diora proslul tím, že rozšířil módu i mezi obyčejnými lidmi.
Saint Laurent se slávy ve svém povolání dočkal už jako mladý umělec. V 17 letech přišel do Paříže a už v roce 1954 se stal spolupracovníkem Christiana Diora.
Podle editorky British Vogue Alexandry Shulmanové pomohl inovátor Saint Laurentzdemokratizovat módu. "Před ním existovaly malé salony pro bohaté. Saint Laurent je přiblížil všem lidem. Byl mladý a měl švih. Mladší generace se s ním ztotožnily."
Úspěch mu přinesla hned první módní přehlídka, která zcela narušila dosavadní trendy "vosího pasu".

Svoboda v oblékání

V roce 1961 ve spolupráci s Pierrem Bergém vytvořil vlastní módní dům. Společně pak dobývali svět s logem představovaným třemi černými písmeny na krémovém podkladu. Ženám dal svobodu v oblékání - vytvořil pro ně kalhoty dámského střihu či kostým, přizpůsobil jejich oblečení nové době. Nezůstal pozadu ani v módě pro muže: tvořil pro ně pláště s kapucí, bombajky (saka s krátkými rukávy) i smokingy.
Před šesti lety se Yves Saint Laurent po 40 letech kreativní práce rozhodl odejít na odpočinek. Rozloučil se retrospektivní přehlídkou své tvorby v pařížském centru Georges Pompidou.
Návrhář byl velkým milovníkem umění, například opery i divadla, pro jejichž představení také tvořil kostýmy. Nechal se inspirovat také umělci z jiných oborů, mezi nimi například Pablem Picassem nebo Vincentem Van Goghem, ale i Ruskem či Afrikou.
Yves Saint Laurent ve zkratce:
- Celým jménem Yves-Mathieu Saint Laurent
- Narodil se 1. srpna 1936 v alžírském Oranu.
- V 50. letech spolupracoval s Christianem Diorem a po jeho smrti v roce 1957 se stal jeho nástupcem.
- V roce 1961 ve spolupráci s Pierrem Bergém vytvořil vlastní módní dům.
- V roce 2002 odešel do důchodu.
- Zemřel 1.6. 2008.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama